Pályázatok

Pályázataink

 

Kedvezményezett: Bábolna Élelmiszeripari Kft.
Projekt címe: Forgóeszköz finanszírozás
A projekt tartalmának bemutatása: alapanyag beszerzés
Támogatás összege: 149 000 000 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Projekt befejezése: 2023. december 31.
Projekt azonosító: GINOP-8.3.5-18b
Projekt megnevezése: Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése célú hitelprogram



Pályázat – Panírozott készételek innovatív fedőbevonatának fejlesztése, gyártásának kialakítása

Projekt címe: Panírozott készételek innovatív fedőbevonatának fejlesztése, gyártásának kialakítása

Szerződött támogatás összege: 338 999 374 Ft

Támogatás mértéke: 50 %

Projekt tartalma:

A tervezett fejlesztés fő eleme egy morzsa keverő üzem kialakítása, felépítése és a gyártó üzem területének bővítés. A gyártó üzem bővítés 811,69 m2 területen fog megvalósulni. Tartalmaz egy árufogadó és csomagbontó helységet, kettő fagyasztott alapanyag tároló/mélyhütő, két defrosztáló helységet. Szükséges kialakítani szeletelő, valamint a pácolt termékek részére elkülönített tárolót. Gondoskodni kell a beérkező és az üzemben használt műanyag rekeszek, húsoskocsik és tároló kádak mosásáról és tárolásáról. Az építés része a megfelelő közlekedőutak és szociális helyiségek kialakítása is.

A morzsa keverő három jól elkülöníthető részből áll. Az egyik az üzemrész 584,63 m2 alapterületű és magában foglal alap- és készárú tárolókat, csomagolási helyiségeket, expediáló részt és keverőhelyiséget helységeket. Biztosítani kell a dolgozók részére szociális helységeket és az előírásoknak megfelelő közlekedési utakat. A másik része az üzemnek egy 301,4 m2 alapterületű tároló, a harmadik rész pedig a morzsakeverőt és a már meglévő üzemcsarnokot összekötő fedett közlekedő rész.

A tervezett új morzsa keverő üzemi terület lehetőséget ad a termékeket bevonó külső, ízesített egyedi morzsa bevonatok előállítására. Cégünk a standard piaci termékeket tervezi tovább ízesíteni, fűszerezni. Ezzel a további feldolgozási folyamattal érjük el a kis sorozatú gyártások előállítását, ami a terméket megkülönbözteti más termékektől. A megépülő keverő üzemben egymástól elkülönülve kerülnek betárolásra a különböző alapanyag morzsák, fűszerek, aromák. Külön tárolást és kezelést igényelnek az allergén termékek (glutén és laktóz mentes). Ezen termékek gyártása is elkülönített időben kell történjen. Ezen fűszerezések során szárított zöldségekkel, aromákkal keverjük a morzsákat. Lehetőségünk lesz különböző szemcsenagyságú morzsák keveréséből, ill. normál szemcsenagyságú morzsához cornflakes keverésével egy teljesen új, egyedi bevonatot létrehozni. Ezek a speciális, egyedi morzsák jól csatlakoznak a vállalat eddigi fejlesztési irányaihoz is és tovább erősítik a vállalatról kialakított piaci arculatot.

A fejlesztés további eleme olyan korszerű berendezések beszerzése, melyek alkalmasak a szakemberek által kifejlesztett morzsák formázott termék felületre történő kíméletes, de egyben esztétikus felvitelére.

A termékfejlesztési terveink megvalósításához a projekt keretében beszerzésre kerül egy morzsa keverő, egy panírlé keverő és egy tempura keverő, amikkel a formázott termékekre kerül különböző morzsákat, panírokat saját részünkre, a kívánt mennyiségben és minőségben tudjuk előállítani. Ezeknek a gépeknek a használatához szükséges további morzsa kihordó szalagok beszerzése is. A folyamatosan növekvő termelési mennyiségünk miatt egy a 1 000 kg/h kapacitású spirálfagyasztót is munkába kell állítanunk, ami biztosítja az élelmiszer-egészségügyi szabályoknak megfelelő idő alatti fagyasztását. A magasnyomású olajszűrő feladata, hogy a sütőolajból kiszűrje a különböző bevonatok morzsait, mikrorészecskéit. Ezzel az olajtisztítással hosszabb ideig lehet fenntartani az olaj megfelelő minőségét, ami stabilizálja a késztermék minőségét, és csökkenti az olajfelhasználást. Az új panírozott termékek gyártásához a csomagolástechnikai kapacitás növelése is szükségessé vált.

Projekt tervezett befejezési dátuma: 2023.08.31.

Projekt azonosító száma: GINOP-1.2.7-20-2021-00022



Pályázat – Eszközbeszerzés a Bábolna Élelmiszeripari KFT.-nél

A támogatás összege: 75 000 000,- Ft
A támogatás mértéke: 50 %
A projekt azonosítószáma: GINOP-1.2.1-14-2014-00935

A befejezés dátuma: 2016. 04. 16.

A projekt:
A projekt keretében a Bábolna Élelmiszeripari Kft. az alábbi eszközöket szerezte be:

  1. összekötő szalag: elektromos meghajtás, frekvenciaváltóval szabályozott, a szalag szélessége 600-750 mm, amely igény szerint állítható, rozsdamentes alapanyag, beépített teljesítmény: 1,5 kW,
  2. szögfordító: rozsdamentes alapanyag, beépített teljesítmény: 2 kW, elektromos meghajtás, frekvenciaváltóval szabályozott,
  3. szállítószalag: szalagszélesség 600-750 mm, amely igény szerint állítható, elektromos meghajtás, frekvenciaváltóval szabályozott, rozsdamentes alapanyag,
  4. olajsütő: 1,2 tonna/óra kapacitás, szalag szélessége 600 mm, amely igény szerint növelhető.

 A Bábolna Élelmiszeripari Kft. 2005-ben jött létre Törökszentmiklóson az ipari parkban. Az élelmiszerfeldolgozással és –kereskedelemmel foglalkozó cég a legjelentősebb hazai élelmiszerláncok beszállítója.



Pályázat – Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás-hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban

A Vidékfejlesztési Program keretén belül a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága, mint Támogató által 2015.12.29. napján kiadott, „Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás-hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban” című, VP-3-4.2.1-15 kódszámú felhívása alapján, a Bábolna Élelmiszeripari Kft, mint Kedvezményezett támogatásra alkalmas minősítést kapott. A megvalósított projekt címe „ A Bábolna Kft élelmiszer előállító üzemének fejlesztése”, azonosító száma: 18026275.

A támogatás összege : 487 984 574,- Ft
A támogatás mértéke : 50%

A pályázat keretében a Bábolna Élelmiszeripari kft korszerű lisztező és morzsázó berendezések beszerzését végezte el. Ezen berendezések használatával a gyártott termékek egyedi súlya pontosan beállítható, ezáltal a csomagolási túlsúly megszűnik. A dobmorzsázó berendezés használata a csontos termékek kézzel történő gépi töltését kiváltja, a gyártás hatékonysága növekedett. A spirálfagyasztó berendezés óránként 2000 kg készre sütött termék agyasztására alkalmas. A beállított síkfóliás csomagológépek biztosabb tasak lezárást adnak, kisebb tasak töltősúly mellett is hatékonyan dolgoznak. A hűtőházi mozgatható állványrendszer beüzemelésével közel 2000 raklaphellyel növekedett a fagyasztott tárolási kapacitás. Ezt a kapacitást külső partnerekkel 1 hónap alatt sikerült feltölteni. A hűtőház megnövekedett tároló kapacitása végett beüzemelésre került egy ammóniás csoport aggregát. A megkétszereződött hűtött tér kiszolgálása nem okozott villamos energia költség növekedést. Átadásra került a szárazáru raktár, a bejárható állványrendszerrel lett szerelve. A raktár felgyorsította az üzem csomagolóanyag, fűszer és morzsa kiszolgálását. A bejárható állvány segíti a FIFO szerinti be- és kitárolást.